KM-2 i Gäddtrolling, så gick det….

I går var det dags för den andra deltävlingen gällande KM serien i Gäddtrolling, där tävlingsarenan var Lill Värmeln, med starten ut från rampen vid Värmskog Café.
6 team kom till start, förväntningarna låg på topp, vädret såg ut att bli riktigt

bra, när starten gick strax efter 07,30.
Fisket visade sig vare relativt segt, och de riktigt stora individerna lyste med sin frånvaro.
Samtliga deltagande Teamen, lyckades ändå tillslut fixa de fem fiskar som behövdes för att fylla resultatet.
Bäst lyckades Team Mn´M (Erik Midebo med gast) som tog hem den här delsegern.
Stort grattis till er.
Längsta fisken mättes till 87 cm. hamnade hos Team Plugg ( Daniel ”Dyp” Jonasson och Mikael Olsson.).
Stort grattis till er
När tävlingstiden så var tillända 15,45 samlades vi för att äta lite gott, vi var ju vid Värmskog Café, där vi hade förbeställt smörgåsar m.m. lagom tills vi var i land.
Tanken var att vi skulle sitta ute, eftersom Caféet stängde 16,00, men eftersom vädergudarna råkade öppna vattenkran lagom till avslut, så skulle det vara en riktigt blöt tillställning.
Så vi tackar Värmskog Café med personal, som fixade så vi kunde husera inomhus i stället.

Komplett resultat, som det ser ut efter två deltävlingar finns nu inne på sidan.
Och som ni ser, eftersom vi räknar de två bästa resultaten utav tre, så är slutresultatet långt i från säkrat inför avslutningstävlingen som är satt till d. 10 oktober 2026

Stort tack för en riktigt trevlig dag i fiskets tecken.